![]() |
Hjælp til BlåTand |
Besvar
|
Side <12 |
| Forfatter | |
Wiseguy
Medlems Profil
Send personlig besked
Find medlems indlæg
Besøg medlems hjemmeside
Føj til venneliste
Entusiastisk
Medlem siden: 19 Dec 2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 3886 |
Indlæg funktioner
Tak(0)
Citér Svar
Sendt: 21 Dec 2009 kl. 11:57 |
|
Nu er jeg så blevet en erfaring rigere, hvad angår Bluetoth dongler. Jeg har en dongle fra WIDCOMM, som jeg har en CD med drevere til. Jeg har dog fundet ud af at disse drevere ikke er opdateret, og derfor ikke kan bruges umiddelbart. Jeg installerede MOBILEDIT med 60 dage's prøvetid, og under installeringen bad programmet mig isætte donglen, dog uden at jeg havde installeret drivere til den. Efter genstart af programmet virkede det hele indtil i går, hvor prøveperioden udløb. Jeg prøvede så at installere Sony Ericsson Suite, som jeg aldrig helt har kunnet få til at virke, men der var ingen problemer denne gang, alt fungerer.
Konklusionen på dette må være at man ikke skal installere de drevere som følger med donglen, fordi de ikke er opdateret. I Windows XP ved jeg at der findes opdaterede drevere til Bluetooth, og det må så også være tilfældet med MobilEdit & Sony Ericsson Suite, for som sagt nu har jeg ikke problemer med mit Bluetooth længere. Det starter fint op sammen med PC'en, og der er forbindelse med det samme.
|
|
|
Mvh. Wiseguy.
The best things in life are FREE. |
|
![]() |
|
Besvar
|
Side <12 |
|
Tweet
|
| Skift forum | Forum tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |