Print side | Luk vindue

Vind en HTC hos Onfone

Udskrevet fra: Nettips.dk
Kategori: Tips til...
Forumnavn: Linux og andre styresystemer
Forumbeskrivelse: Indlæg om operativsystemer (OS) - Linux, OSX, Android, ChromeOS osv.
Web-adresse: https://www.nettipsforum.dk/forum_posts.asp?TID=20329
Udskrevet den: 27 Mar 2026 kl. 04:52
Version: Web Wiz Forums 12.04 - http://www.webwizforums.com


Emne: Vind en HTC hos Onfone
Skrevet af: Bindegal
Emne: Vind en HTC hos Onfone
Skrevet den: 14 Jun 2012 kl. 10:13
Man kan lige nu vinde en HTC One X hos Onfone. Konkurrencen kører denne måned og en gang igen næste måned.

Mere info om konkurrencen og vilkår her:
https://onfone.dk/mobil/mobilforbrug" rel="nofollow - https://onfone.dk/mobil/mobilforbrug



-------------
https://www.zedge.net/profile/KingMixer" rel="nofollow">



Svar:
Skrevet af: Triton
Skrevet den: 14 Jun 2012 kl. 11:03
Problemet med disse konkurrencer er, at hvis der er gevinster af en hvis værdi på spil, er der næsten altid knyttet helt uacceptable vilkår: SMS-spam og telefoniske opkald. Uskikken har desværre taget et markant omfang de seneste par år.

Så ingen deltagelse i den slags konkurrencer for mit vedkommende. Det er selvfølgeligt en fordel for dem som er ligeglade, så er der færre deltagere og større gevinstchancer!
Jeg synes, at betingelserne er i strid med "god markedsføringskik" og dermed ulovlige, men det er jo et fortolkningsspørgsmål.


Skrevet af: Admin
Skrevet den: 14 Jun 2012 kl. 11:34
Jeg er meget enig, Triton. Sidst jeg var tæt på at deltage i en konkurrence, opdagede jeg at betingelserne var himmelråbende, hvor jeg automatisk sagde ja til nyhedsbreve fra 5-8 forskellige webshops. Kig godt efter, når/hvis I deltager, fellows :-)

-------------
Allan Bojsen

http://www.nettipsforum.dk/topic20485_post127616.html" rel="nofollow - Nettips Brugervejledning


Skrevet af: Bindegal
Skrevet den: 14 Jun 2012 kl. 11:51
Jo, man skal derfor læse betingelserne/vilkårne.

- Der er konkurrencer, hvor man automatisk bliver tilmeldt et abbonement, som man har svært ved, at komme ud af igen..
Men Forbrugerstyrelsen har et øje på dem.


-------------
https://www.zedge.net/profile/KingMixer" rel="nofollow">


Skrevet af: Triton
Skrevet den: 14 Jun 2012 kl. 12:37
Nu vi er i "boldgaden" får jeg lige lyst til et "opgør" med reklamebranchen generelt.
Jeg er så træt af reklamer alle vegne. Vi har i Danmark en "butikstilbudsmani", som man ikke kender i andre lande i det omfang. Vi "overdænges" med reklametryksager, så postkasserne slet ikke kan rumme det. Heldigvis kan man melde sig ud af det "cirkus" via Nej-Tak mærkaten, og desuden kan man jo også tilmeldes "Robinson-listen".
Hvis man skal handle bare nogenlunde billigt er man nødsaget til at "zappe" blandt butikkerne. Det er uhensigtsmæssigt og aldeles tåbeligt, og det er, som nævnt, heller ikke praksis i ret mange af ellers sammenlignelige nabolande.
Af andre utålelige ting kan nævnes e-mailspam, som har nået ufattelige dimensioner. De fleste spamfiltre er heldigvis særdeles effektive, håber det fortsætter sådan, ellers har vi et gigantisk problem! Reklamer i TV? Man kan vænne sig til alt, men hvor er det dog irriterende! Især "Viaskvats" kanaler er håbløse!
Verden ville være et bedre sted uden den massive daglige reklamepåvirkning, som er så svær at undgå.




Print side | Luk vindue

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.04 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2021 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net