Print side | Luk vindue

DVD-lignende disk, med 200 terabyte.

Udskrevet fra: Nettips.dk
Kategori: Tips til...
Forumnavn: It-nyheder
Forumbeskrivelse: Her poster vi en masse computerrelaterede nyheder. Husk at angive kilde!
Web-adresse: https://www.nettipsforum.dk/forum_posts.asp?TID=45836
Udskrevet den: 27 Mar 2026 kl. 04:51
Version: Web Wiz Forums 12.04 - http://www.webwizforums.com


Emne: DVD-lignende disk, med 200 terabyte.
Skrevet af: El Barsko
Emne: DVD-lignende disk, med 200 terabyte.
Skrevet den: 05 Mar 2024 kl. 16:51
Forskere afslører DVD-lignende disk, der gemmer op til 200 terabyte
Det er lykkedes forskere fra Kina at udvikle en ny type disk med en lagerkapacitet på 200 terabyte, på størrelse med en DVD.

"Proceduren er allerede undersøgt i fortiden. En stor hindring for tidligere forskning var imidlertid, at den optik, der blev brugt til at læse og skrive dataene, var begrænset til størrelsen på bølgelængderne af lys, de brugte. I den nye metode registreres dataene i prikker, der kun er 54 nanometer brede –, hvilket svarer til omkring en tiendedel af bølgelængden af synligt lys, der bruges til læsning og skrivning."

"Selve disken er lavet af en ny type lysfølsomt materiale kaldet AIE-DDPR, som er i stand til at reagere forskelligt på forskellige bølgelængder af lys. “Søgningen efter denne type materiale tog 10 år ”, siger Gu. “ Problemet var, hvordan skrive- og læseprocesserne påvirker hinanden i et bestemt materiale – især i en tredimensionel geometri.”

Fagre ny verden. Wink
http://www.pcworld.com/article/2254577/dvd-size-200-terabytes-of-data-capacity-on-new-optical-disc.html" rel="nofollow - https://www.pcworld.com/article/2254577/dvd-size-200-terabytes-of-data-capacity-on-new-optical-disc.html



-------------
Venlig hilsen El Barsko

Optimisten er ofte lige så forkert på den, som pessimisten...

men han har det sjovere.



Print side | Luk vindue

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.04 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2021 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net